Školní rok v USA zdarma

Americké vládní stipendium Future Leaders Exchange

I letos na podzim se mohou čeští středoškoláci a středoškolačky opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit jeden školní rok v USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2022–23 je dostupná do 15. října na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex 

Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo na 29 000 studentů z Evropy a Asie. Původně se ho mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí. 

V létě 2019 s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček. Vítězové stipendia z roku 2020 si kvůli pandemii museli na svůj pobyt rok počkat.  

Na jaře jsme skupinu s odloženým odletem doplnili o další dva studenty, kteří uspěli v omezeném výběrovém řízení na tento školní rok. Všichni pak ke svým hostitelským rodinám odcestovali na začátku srpna.  

V polovině září jsme spustili on-line přihlášku na školní rok 2022–23 a měli bychom mít k dispozici opět 

14 stipendijních míst pro studenty a studentky z celé republiky. Usilujeme o to, aby tuto příležitost dostali středoškoláci ze všech koutů republiky. Uzávěrka je 15. října. 

Od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se 

za něj nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity. 

V příloze najdete leták s informacemi o programu FLEX, jako jsou  kritéria pro uchazeče (1. a 2. ročník, datum narození mezi 15. 7. 2004 a 15. 7. 2007, schopnost domluvit se anglicky, dobrý prospěch) a co stipendium hradí. Studenti a jejich rodiče najdou podrobnosti o stipendiu a výběrovém řízení na našem českém webu czechia.americancouncils.org, kde je mimo jiné video návod jak si poradit s přihláškou. Najdou nás také na Facebooku a Instagramu.

Budu Vám velmi vděčná, když informaci o stipendiu předáte studentům 1. a 2. ročníků na Vaší škole. 

Na případné dotazy ráda odpovím jak e-mailem, tak telefonicky. Je mi jasné, že tento podzim není ještě vhodné navštěvovat školy s osobní prezentací, ale pokud by byl mezi studenty a rodiči zájem, ráda jim program představím virtuálně například prostřednictvím platformy Zoom. 


Americké vládní stipendium Future Leaders Exchange