Mezi devítku jihočeských středoškoláků rozdělí ČEZ téměř 400 tisíc korun
Až čtyřicet osm tisíc korun za rok získají vybraní jihočeští studenti od společnosti ČEZ. Stipendijní smlouvu s ČEZ podepsalo v těchto dnech devět jihočeských středoškoláků, mezi kterými jsou i dvě dívky. ČEZ tak chce motivovat nadané studenty k budoucímu uplatnění v energetice.
Stávající jaderné elektrárny, nový blok v Dukovanech, malý modulární reaktor v Temelíně a řada dalších oblastí energetiky. To jsou jen příklady možností, kde by dnešní středoškoláci mohli najít uplatnění po skončení studia. Nejlepší z nich chce pak ČEZ motivovat, aby po škole v energetice zůstali. „V příštích letech nás čeká příprava nových zdrojů i generační obměna stávajících Dukovan a Temelína. A to je také obrovská příležitost pro mladé a motivované lidi. Nejde jen o stipendisty. Budeme potřebovat další kvalifikované techniky i absolventy netechnických oborů a je na nich, zda tuto příležitost využijí,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Studenti se stipendijní smlouvou k práci v ČEZ nezavazují a smlouva nezavazuje ani ČEZ k přijetí studenta. Studenti by si ale měli udržovat dobrý studijní prospěch a případné školní a ročníkové práce připravovat na energetické téma. „Jde o studenty, se kterými jsme našli společnou řeč především během Jaderných maturit. Zpravidla šlo o nejlepší z účastníků, kteří současně projevili o energetiku zájem. My máme zájem o šikovné studenty a stipendiem je chceme podpořit a třeba pomoci pokrýt studijní náklady,“ uvedla Romana Balounová, HR specialistka pro nábor.
Student třetího ročníku získá roční stipendium ve výší 36 tisíc korun, čtvrťáci pak ještě o dvanáct tisíc více. Jedním z příjemců stipendia je Michal Klokočka, žák 4. ročníku oboru Elektrotechnika – Počítače a robotika na Sezimácké střední (VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí). Michal Klokočka prokazuje vynikající schopnosti a pracovní nasazení v oboru elektrotechnika se zaměřením na robotiku. Jeho přístup k učení je příkladný, vždy se aktivně zapojuje do výuky a projevuje hluboké porozumění probírané látce. Michal je nejen pečlivý a důsledný, ale také kreativní při řešení úkolů a projektů. Jeho práce je vždy kvalitně zpracovaná. Michalův zájem o obor je inspirativní a přispívá k pozitivní atmosféře ve třídě. Jeho přístup k oboru je vzorem pro ostatní spolužáky.
Dalším příjemcem stipendia je Veronika Horká ze 3. ročníku stavebního oboru Střední průmyslové školy v Táboře. „O jadernou energetiku se zajímám delší dobu. Už před několika měsíci jsem se zúčastnila Jaderné maturity. Ta mi ujasnila, kam bych se chtěla dál posouvat. Stipendium mě velmi potěšilo a motivovalo k tomu, abych se energetice věnovala dál na vysoké škole.“
Účastníkem Jaderné maturity byl i Jakub Hájíček z gymnázia J.V. Jirsíka České Budějovice. „To byl hlavní zlom, kdy jsem si řekl, že tohle mě baví a tomu bych se chtěl věnovat. Ještě sice nevím na jaké pozici, ale těch možností je tady mnoho,“ uvedl student 4. ročníku, který plánuje ve studiu pokračovat na Jaderné fakultě ČVUT v Praze.
ČEZ zesiluje náborové aktivity. Vedle operátorů se soustředí na údržbu a obsluhu zařízení, elektrikáře nebo materiálové inženýry.
I s ohledem na rozvojové projekty ČEZ v posledním době zesiluje svoje náborové aktivity. Energetici se soustředí se i na technické profese jako například svářeči, elektrikáři, strojníci, materiáloví inženýři, projektoví manažeři nebo technologové. Obor Elektroenergetika a elektrické stroje už třetím rokem funguje na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické Dukelská v Českých Budějovicích. Loni se na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Hněvkovice rozběhl nový obor Svářeč potrubář v jaderné energetice.
Více informací o volných pozicích a vzdělávacích aktivitách je možné nalézt na speciálním webu www.kdejinde.cz.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 12,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2.
Marek Sviták – tiskový mluvčí
Více informací naleznete na: www.cez.cz