Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě

kanoe

Španělské Sabero hostilo ve dnech 14. až 17. srpna 2024 mistrovství světa dospělých ve sjezdu na divoké vodě. Českou republiku reprezentovali na této vrcholné akci sourozenci Matěj a Klára Vaňkovi z oddílu kanoistiky TJ VS Tábor. Matěj Vaněk se stal novým mistrem světa v kategorii singlkanoistů. Dosáhl tak na vytoužené zlato, o kterém snil několik posledních let. Kromě titulu mistra světa přivezl ze Španělska další tři stříbrné a jednu zlatou medaili z hlídek. Klára vybojovala jednu zlatou medaili ze závodů týmů. Trenér sourozenců Vaňkových a několikanásobný mistr světa Vladimír Vala nebyl se svými svěřenci přímo v dějišti mistrovství, ale radil jim a podporoval je na dálku.

Ve středu 14. srpna se jel klasický sjezd, který trval kolem 20 minut. Klára skončila na kajaku na 13. místě. Matěj si dopádloval na singlkanoi pro 6. místo a na deblkanoi s Karlem Rašnerem (TJ Bohemians Praha) pro 8. místo.

Závody hlídek se konaly ve čtvrtek 15. srpna. Matěj Vaněk získal v těchto závodech dvě stříbrné medaile s českými singlíři Ondřejem Rolencem (TJ Syntesia Pardubice) a Matoušem Beierem (Loko Trutnov) i s deblkanoisty ve složení Matěj Vaněk – Karel Rašner, Ondřej Rolenc – Daniel Suchánek (SKK Vysoké Mýto) a Adam Ondřich (SK Vltava Český Krumlov) – Samuel Vejnar (SK Vltava Český Krumlov). Klára Vaňková se s holkami na kajaku Kristinou Novosadovou (SK Vltava Český Krumlov) a Marií Němcovou (Kanoe Klub Spoj Brno) umístila na nepopulárním 4. místě.