KPŽ Žirovnice / odborná exkurze

Odborná exkurze do firmy KPŽ Žirovnice: Pohled za oponu automobilového průmyslu

Dne 17. dubna 2024 jsme se spolu s třídami OKS2 a EM2 zúčastnili odborné exkurze ve firmě KPŽ Žirovnice. Tato akce byla pro nás velmi zajímavá a informativní.

Program exkurze:

Představení firmy a jejího fungování: Po příjezdu nás čekalo vlídné přivítání a velmi pěkné překvapení v podobě občerstvení. První hodinu jsme se zaměřili na strukturu a organizační procesy v rámci firmy. Bylo nám představeno vedení, oddělení a jejich vzájemné propojení. Následovně plán firmy do budoucna a informace o náborech do firmy.

Práce na pracovních pozicích: Měli jsme možnost nahlédnout do každodenní práce na různých pracovních pozicích. Nejvíce žáky zaujalo sledování procesu vytváření světel u známých značek jako jsou Volkswagen, Škoda, BMW, Mercedes.

Praktické ukázky: Měli jsme možnost si vyzkoušet některé stroje a technologie. Manipulovali jsme s jeřábem pro zvedání břemen a seznámili se s principem pokovení určitých součástí světel. Také jsme se seznámili s ovládáním pěti-osé frézky.

Soutěže: Během programu měli žáci dávat pozor na všechno kolem sebe i na podávané informace a následně sbírali body pro umístění v tabulce pro hodnotné ceny. Následně pro pedagogický dozor, i pro všechny účastníky exkurze byla připravena dárková taška.

Závěr a hodnocení: Celkově žáci byli velmi spokojeni s programem exkurze. Zaměstnanci, kteří nás prováděli, byli odborníci ve svém oboru a ochotně s námi sdíleli své znalosti. A za sebe bych se určitě i v budoucnu účastnil dalších exkurzí. Určitě nám tato zkušenost poskytla cenný pohled do světa automobilového průmyslu a utvrdila žáky, že jsou na správné cestě ve výběru jejich budoucího povolání.