Rok v USA zdarma – stipendium FLEX

ikona flex

Čeští středoškoláci a středoškolačky se mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit jeden školní rok v USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2022–23 je dostupná do 13. října na tomto odkazu. 

Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo přibližně 30 000 studentů z Evropy a Asie. Původně se ho mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí. 

V létě 2019 s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček ze všech koutů republiky. Tento školní rok se ho účastní třináct českých studentů a studentek. 

Na začátku září jsme spustili on-line přihlášku na školní rok 2023–24.  Uzávěrka je 13. října.

Od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se za něj skoro nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné ve výši 200 USD na základní osobní potřeby a společenské aktivity. 

V příloze najdete leták s informacemi o programu FLEX, jako jsou  kritéria pro uchazeče (1. a 2. ročník, datum narození mezi 15. 5. 2005 a 15. 7. 2008, schopnost domluvit se anglicky, dobrý prospěch) a co stipendium hradí. Studenti a jejich rodiče najdou podrobnosti o stipendiu a výběrovém řízení na našem českém webu, kde je mimo jiné video návod, jak si poradit s přihláškou. Najdou nás také na Facebooku a Instagramu.

Letos se mohou na FLEX výjimečně hlásit také studenti z Ukrajiny, kteří žijí v Česku. Musejí splnit kritéria pro ukrajinské uchazeče, která se liší od těch českých, a ve výběrovém řízení bojují o stipendijní místa určená pro Ukrajinu. Informace získají od našich ukrajinských kolegů