Pozdrav ze Švédska II. / Erasmus+

První týden Malmö

V prvních dnech se kluci seznámili se svými mentory a začali pracovat na zadaných projektech. Štěpán, Víťa a Aleš dojíždí do Lundu, kde mají za úkol třídění a diagnostiku elektrozařízení v jedné neziskové organizaci. Zbytek výpravy vykonává pracovní aktivity přímo v Malmö. Adrian pracuje v obchodě a servisu mobilních telefonů, Martin s Jakubem společně s další skupinou z Erasmus+ pracují na vývoji hry a webových stránek.

Po prvních pracovních dnech připadl na čtvrtek státní svátek – Švédové slavili Den švédské vlajky. Volný den jsme věnovali bližšímu poznávání města a kulturně se obohatili programem oslav. Po pátečním vysokém pracovním nasazení přišel zasloužený víkend a plánované výlety.

V sobotu nás naši koordinátoři provedli Kodaní, která nás ohromila svou architekturou a živou kulturou. Prošli jsme si známý přístav, nejdelší evropskou pěší zónu Strøget a nemohli jsme samozřejmě vynechat návštěvu obchodu s LEGO stavebnicemi. V neděli jsme společně vyrazili na pěší túru do přírodní rezervace Kullaberg – velmi poetické místo Kullaberg (kopcovitá hora) tyčící se nad městečkem Mölle. Jedná se o nádherný skalnatý výběžek s majákem, silným příbojem a nekonečnými výhledy. Srdce čtenáře severských detektivek na tomto místě musí plesat. My se však detektivkami nenechali unést a všichni se ve zdraví (a hlavně v plném počtu) vrátili zpět do Malmö.

A co zajímavého se událo? Poslechli jsme si proslov starostky města na Den švédské vlajky, samozřejmě ve švédštině. Kluci tlačili porouchaný Saab tak rychle, až dosáhl své maximální rychlost a řidič přiznal, že s tím takhle rychle nikdy nejel a do té zatáčky se fakt bál… Město ožívá slavícími studenty, jelikož je akademický konec roku a tradicí je, že absolventi jezdí na korbách nákladních aut, chodí v zástupech městem, jezdí v kolonách v autech v námořnickém včetně námořnických čepic a nahlas pískají a slaví získané tituly. Jejich veselí je nakažlivé, a tak se k oslavám s chutí přidáváme a hlavně studentkám významně máváme. A ve volných chvílích se ničíme na boulderové stěně.