Pozdrav ze Švédska / Erasmus+

První dva červnové týdny tráví vybraní žáci oboru ET, MP a IT v rámci projektu Erasmus+ na stáži ve Švédsku. Krátké shrnutí prvních pár dní pobytu pohledem pedagogického dohledu:

První den jsme se letecky v ranních hodinách přesunuli z Prahy do Kodaně a následně vlakem přes most spojující Dánsko a Švédsko, abychom vystoupili v historickém městě Lund – cíli našeho pobytu. Lund je nádherné historické a hlavně studentské město známé díky své architektuře, katedrále a prestižní univerzitě. Po prohlídce města s přiděleným průvodcem jsme se odebrali na ubytování v Lundu a těšili se – po náročném cestování – na sprchu, postel a spánek. Ale ejhle, nikomu z nás nefungovaly přístupové kódy na pokoje. Po několika desítkách telefonátů jsme se dopracovali ke zjištění, že došlo k chybě v rezervaci a nebydlíme v Lundu, ale v Malmö – v hotelu se stejným názvem… Hurá tedy do Malmö! Ve večerních hodinách jsme konečně dorazili na vytoužené ubytování, které bylo nově vybudováno v místě zaniklých doků. Naše pokoje jsou v místech bývalých kanceláří fabriky, ve které vznikaly válečné a obchodní lodě již od 19. století. Rozhodně jsme si destinací polepšili.

V pondělí dopoledne proběhlo pracovní setkání s naším koordinátorem. Následně se část skupiny vydala seznámit s pracovním prostředím do společností, ve kterých budou následující dva týdny pracovat. Druhá část skupiny, které pracovní povinnosti začínají až dnes, dostala prostor seznámit se s městem a pochytit pár švédských slovíček. Po odpolední programu a typické švédské večeři sestávající z brambor, mletého masa a zeleninových salátů nás provedla další členka Erasmus+ týmu po historické části Malmö. Zajímavou procházku městem pak zakončila při západu slunce u moře s výhledem na Dánsko.

Úterý a další dny se nesou v duchu pracovních povinností – kromě čtvrtka, na který připadá státní svátek Den švédské vlajky. O tom, jak naši žáci boří švédskou ekonomiku, budeme informovat dalším článkem.

Mgr. Daniel Kříž – učitel odborných předmětů