Sevilla, Španělsko – den II

logo Erasmus02

Hola amigos!

Posíláme druhý pozdrav z jihu Evropy.

Španělsko žije trochu jiným rytmem. Před osmou ráno je ještě tma, zato večer se začne stmívat až po půl deváté. A tak se ráno déle spí a večer se žije. Nemáme žádný problém se tomuto rytmu přizpůsobit, zvykli jsme si hned.

V úterý nás čekala slíbená tour po městě s profesionálním průvodcem. Na začátku naší výpravy jsme způsobili rozruch v MHD, kdy si jeden účastník našeho zájezdu zapomněl nasadit roušku. Všechny spolucestující to pobouřilo a dávali hlasitě najevo, že něco takového rozhodně nestrpí. Byli ale i velice nápomocní a nabízeli, že nám darují svůj respirátor (ne použitý, ale ještě zabalený). Nebylo to nakonec zapotřebí, sáhli jsme do vlastních zdrojů.

Prohlídka s průvodkyní mohla začít. Po chvíli jsme zjistili, že všichni členové naši skupiny by byli schopni ihned  tuto profesi vykonávat, neboť slečna nás vedla pomocí navigace a informace o památkách se narychlo učila z Wikipedie. Ale nevadí. Centrum Sevilly je krásné, je tady spousta památek chráněných UNESCEM a procházky úzkými uličkami nás asi za celou dobu pobytu neomrzí.

Nejsme tady ale pouze kvůli památkám, máme i pracovní aktivity. Martin pracuje už od brzkého rána (= od 9 hodin). Jeho první úkol je zatím jenom teoretický. Měl si prostudovat pravidla andaluského sportu. Příště si o tom s panem šéfem popovídají a od středy už budou realizovat výlety pro klienty. Budou to výlety cyklistické, ale ne ledajaké. Martin pojede na dvojkole. Zatím jenom vzadu, ale my věříme, že se vypracuje a brzy ho povýší na přední pozici.

Obě Terky v práci pomáhají při tréninzích dětí. Včera se věnovaly volejbalu. Adriana s Kryštofem pracují v padel klubu. Padel je sport příbuzný s tenisem, ale hraje se ale na podobném kurtu jako squash. Naši studenti obsluhují klienty – prodávají občerstvení, míčky a rezervují kurty. Vše evidují do tabulky v Excelu, ale není to žádná brnkačka, protože záznamy se vedou samozřejmě ve španělštině. 

Pan učitel Gottwald se účastní kurzů marketingu ve vzdělávací instituci CESUR. CESUR je něco mezi střední a vysokou školou. Ve Španělsku je pro mladé lidi velice složité najít zaměstnání. A to i v tak velkých městech jako Sevilla. Bez vysokoškolského titulu nemají téměř šanci. Studenty CESURu jsou ti, kterým se na vysokou školu nepodařilo dostat, chtějí si však alespoň tímto způsobem vylepšit výchozí pozici pro uplatnění na pracovním trhu. Není to zadarmo, musí platit 2500 Euro ročně. A to pro ně není málo.

Tolik naše zpravodajství z druhého dne. Que tengas un lindo día.